Zakończyliśmy realizację projektu „sztuka ludowa od nowa” – „Volkskunst wieder neu“. Był to projekt o charakterze artystycznym i użytkowym, inspirowany tradycyjną twórczością o charakterze interdyscyplinarnym i międzyśrodowiskowym. Tradycje lokalne i regionalne stanowiąc podstawę budowania społeczności przyczyniły się do integracji mieszkańców Euroregionu Pomerania. Dzięki realizowanym w ramach projektu działaniom zwiększyliśmy rozpoznawalność i dostępność dzieł i rękodzieł ludowych, a także wskazaliśmy inspiracje nimi we współczesnej kulturze. działania projektowe przyczyniły się również do budowania połączeń sieciowych pomiędzy członkami społeczności lokalnych.
Kolejny raz współpraca z Perspektive Oderberg e.V. okazała się bardzo owocna.
W ramach działań projektowych „Sztuka ludowa od nowa” w siedzibie Stowarzyszenia została zorganizowana bezpłatna i otwarta wystawa przedmiotów folklorystycznych sztuki użytkowej inspirowanych motywami ludowymi w tym ceramiki, kilimów, serwet i stroi ludowych.
We wrześniu wystawa została przewieziona do siedziby partnera, Oderbergu.
W ramach działań projektowych przeprowadziliśmy dwie bezpłatne prelekcje: w Szczecinie oraz w Oderbergu dotyczące sztuki użytkowej inspirowanej motywami ludowymi podczas których prezentowaliśmy przykłady sztuki ludowej oraz omówiliśmy jej podstawowe założenia. Na uczestników projektu czekały ciekawe polsko-nemieckie warsztaty: artystyczne „Etnodizajn”, gdzie każdy z uczestników samodzielnie wykonał swoją etno-torbę lub etno-koszulke, oraz warsztaty taneczne „Etnotańce Pogranicza”.
Dodatkowo w Niemczech odbyło się spotkanie z producentem filmowym dr. Michałem Kulikiem, które było niezwykłą okazją do zrozumienia tego, czym jest proces twórczy kształtujący się poprzez medium filmowe. Uczestnicy z Polski i Niemiec mieli możliwość obejrzenia filmu „Do mnie wciąż przylatują ptaki”.
Zwieńczeniem projektu było wydanie katalogu „Sztuka ludowa od nowa“.