Opis projektu “Sztuka ludowa od nowa / Volkskunst wieder neu”
Numer projektu: FMP-083-24
Okres realizacji: 01.08.2024 – 30.10.2024
Kwota dofinansowania: 14 198,00 EUR
Dofinansowanie z EFRR: 11 358,00 EUR
Źródło finansowania: Projekt dofinansowany ze środków rezerwy celowej Budżetu Państwa oraz z budżetu Gminy Miasta Szczecin
Inspiracje i cele projektu
Projekt o charakterze artystycznym i użytkowym, inspirowany tradycyjną twórczością o charakterze interdyscyplinarnym i międzyśrodowiskowym. Tradycje lokalne i regionalne, będąc podstawą budowania społeczności, przyczynią się również do integracji mieszkańców Euroregionu Pomerania. Celem projektu jest zwiększenie rozpoznawalności i dostępności dzieł i rękodzieł ludowych, inspiracji nimi we współczesnej kulturze, a także budowanie połączeń sieciowych pomiędzy członkami społeczności lokalnych.
Planowane działania
Nasze wspólne działania przyczynią się do aktywizacji różnych grup społecznych poprzez spotkania przy sztuce, sprzyjające wymianie poglądów w trakcie zwiedzania wystawy czy uczestniczenia w warsztatach.
W ramach projektu:
- Zorganizujemy wystawę w Szczecinie:
Bezpłatna i otwarta wystawa przedmiotów folklorystycznych sztuki użytkowej inspirowanych motywami ludowymi, w tym ceramiki, kilimów, serwet i strojów ludowych, zostanie zorganizowana w siedzibie Stowarzyszenia. We wrześniu wystawa zostanie przewieziona do siedziby partnera. - Przeprowadzimy prelekcje:
W ramach działań projektowych planuje się przeprowadzenie 2 bezpłatnych spotkań w Szczecinie oraz w Oderbergu dotyczących sztuki użytkowej inspirowanej motywami ludowymi, podczas których zostaną zaprezentowane przykłady sztuki ludowej oraz omówione jej podstawowe założenia. - Przeprowadzimy warsztaty:
Polsko-niemieckie warsztaty artystyczne „Etnodizajn”, podczas których każdy z uczestników samodzielnie wykona swoją etno-torbę lub etno-koszulkę, oraz warsztaty taneczne „Etnotańce Pogranicza” odbędą się w Polsce (w Szczecinie) i Niemczech (w Oderbergu). - Spotkanie z producentem filmowym:
W Niemczech planujemy przeprowadzić spotkanie z producentem filmowym dr. Michałem Kulikiem, które będzie niezwykłą okazją do zrozumienia tego, czym jest proces twórczy kształtujący się poprzez medium filmowe. Uczestnicy z Polski i Niemiec będą mieli możliwość obejrzenia filmu „Do mnie wciąż przylatują ptaki”.
Uczestnicy i odbiorcy projektu
Działania w projekcie skierowane są do szerokiego kręgu odbiorców całego Euroregionu Pomerania. Uczestnikami mogą być zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli, kobiety i mężczyźni.
Zwieńczenie projektu
Całość projektu zostanie zwieńczona wydaniem katalogu „Sztuka ludowa od nowa“. Zamieścimy w nim prezentowane przedmioty folklorystyczne sztuki użytkowej inspirowane motywami ludowymi, a także proces twórczy uczestników warsztatów.
Harmonogram działań
Szczegółowy harmonogram działań w formie plakatu zamieścimy już wkrótce!
Serdecznie zapraszamy!