Projekt Domowe Galerie to dwadzieścia opowieści dwudziestu Seniorek i Seniorów ze Szczecina, którzy przy okazji prezentacji pamiątkowych przedmiotów podzielili się wspomnieniami rodzinnymi.
Opowiedzieli o sprawach ważnych, nieraz bolesnych, ale nie brakowało również zabawnych anegdot dotyczących przodków. Wiele historii po raz pierwszy ujrzało światło dzienne dzięki temu, że rozmówcy zaufali nam i zaprosili do swoich domów.
Wśród rzeczy, które zechcieli pokazać były pamiątki po rodzicach i dziadkach, dokumenty, kolekcje zbiorów, własna twórczość, dająca poczucie spełnienia oraz drobiazgi, kojarzące się z młodością i szczęśliwymi chwilami życia. W mieszkaniach, w których byliśmy gośćmi, znaleźliśmy też wyroby PRL-owskiego dizajnu, obecnie bardzo poszukiwanego przez kolekcjonerów.
Usłyszeliśmy historie związane z początkami polskiego Szczecina, przywołane zostały też kultowe dla miasta, nieistniejące już miejsca i obiekty, jak Dom Handlowy „Posejdon”, ZPO „Dana”, dawne księgarnie i tramwaje, w których kontrolerzy kasowali bilety, Niebuszewo z żydowskimi sąsiadami… Przysłuchując się opowieściom często odnajdywaliśmy analogie z dziejami naszych rodzin. Wiele razy mieliśmy w oczach łzy wzruszenia i zdumiewaliśmy się nad przewrotnością losu…
Szczecińskie Seniorki i szczecińscy Seniorzy zachwycili nas doskonałą pamięcią i umiejętnością barwnego snucia wspomnień. Pokazali, że fascynujące historie mogą kryć się za niepozornymi często przedmiotami.
Projekt Domowe Galerie był pracą zespołową, w której udział wzięli:
Aleksandra Bogusławska, Romana Krzewicka, Malina Rudzka-Mączka, teksty napisała Monika Kołacz, a zdjęcia wykonał Andrzej Łazowski.
Dwadzieścia opowieści
Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Gminy Miasto Szczecin