„Arbeit –macht- frei – złodzieje wiary i nadziei”
Autorem książki jest nauczyciel i dziennikarz z Mieszkowic – Remigiusz Rzepczak. Jest to owoc rozmów z mieszkającymi w naszym regionie piętnastoma byłymi więźniami hitlerowskich obozów koncentracyjnych. Książka wydana jest w polsko-niemieckiej wersji językowej, do czego zobowiązuje tytuł serii: „Na pograniczu”. Staranne opracowanie graficzne jest mocną stroną książek wydawanych przez to stowarzyszenie, a autorem licznych zdjęć jest fotografik i jednocześnie prezes CPT Andrzej Łazowski. Słowo wstępne napisał sam Władysław Bartoszewski – w czasie wojny także więzień Auschwitz.
Dwujęzyczna, polsko-niemiecka publikacja z serii „Na Pograniczu”
Słowo wstępne – Władysława Bartoszewskiego
Dwaj doświadczeni autorzy – dziennikarz i artysta fotograf – zadali sobie trud poszukiwania uczestników i świadków wydarzeń sprzed kilkudziesięciu lat. Wśród ludności polskiej dzisiejszego Pomorza Zachodniego odnaleźli byłych więźniów Auschwitz, Majdanka, Stutthofu, Mauthausen, Ravensbrück i zachęcili ich do podzielenie się wspomnieniami, będącymi dzisiaj już częścią najnowszych dziejów, ale także nauką płynącą z doświadczeń historii, która w różnych punktach świata powtarza się mimo wielu wysiłków i zaangażowania ludzi dobrej woli. Refleksja historyczna w duchu prawdy o faktach może mieć znaczenie oczyszczające, a nie jątrzące, pod warunkiem, że dokonywana jest w słusznym przeświadczeniu, iż zło nie powinno być zapomniane ani nieznane, jeśli poczynić mamy postępy na wspólnej drodze innego, lepszego współistnienia narodów, szczególnie zaś narodów ze sobą sąsiadujących i skazanych na jakąś formę stałego kontaktu.
“Matki Solidarności”
Matki Solidarności to książka, Kingi Koniecznej, o kobietach „Solidarności” ze Szczecina. W rozmowie same o sobie – poza kamerą – mówiły „zapomniane/stracone pokolenie”; przerwane studia, wyrzucenie z pracy, wilcze bilety, po transformacji brak wsparcia od dawnych kolegów, nieudane emigracje.
W książce sylwetki; Irena Bieńkowska, Krystyna Bodnar, Jadwiga Boral, Agnieszka Dąbrowska, Danuta Dąbrowska, Maria Glińska, Teresa Hulboj, Dorota Jasina, Alina Krystosiak, Małgorzata Niesobska-Urbaniak, Izabela Paszkowska, Łucja Plaugo, Halina Stankiewicz, Małgorzata Trembilska, Maria Zarzycka.
Dwujęzyczna, polsko-niemiecka publikacja z serii „Na Pograniczu”
Publikacji towarzyszyła wystawa Matki Solidarności. Więcej o akacji na stronie projektu pt Matki Solidarności.
“A ty zostaniesz ze mną”
Z przedmowy: „Niemki, które wyszły za Polaków, tworzą największą grupę autochtonów w książce Kingi Konieczny, dziennikarki, która przeprowadziła wywiady, oraz Andrzeja Łazowskiego, fotografa i inicjatora przedsięwzięcia. Urodzona w Szczecinie Hildegarda wyszła za mąż za powstańca warszawskiego. Ruth z Prus Wschodnich utknęła w Szczecinie po drodze do Niemiec, biorąc ślub z milicjantem z Niebuszewa. Losy Inge wyznaczyła szczecińska stocznia, w której jako spawacz pracował przed wojną jej ojciec, a po wojnie ona sama. Druga grupa autochtonów to dzieci specjalistów: Dieter, syn szkutnika z Trzebieży, i Renate Jachow, której ojciec aż do 1957 roku nie mógł opuścić stoczni szczecińskiej. Są jednak wśród bohaterów książki osoby o bardziej złożonych losach. Monika, która była córką Niemki z Brandenburgii i polskiego robotnika przymusowego, przyjechała do Szczecina z całą rodziną w 1946 roku.”
Dwujęzyczna, polsko-niemiecka publikacja z serii „Na Pograniczu”