Współpraca Międzynarodowa – „Patery od Nowa” – „Wandteller ganz neu“
Stowarzyszenie Czas Przestrzeń Tożsamość w ramach swojej misji nawiązywania i umacniania współpracy transgranicznej podjęło nowe wyzwanie – współpracę z niemiecką organizacją Perspektive Oderberg e V. Efektem tej współpracy była prezentacja projektu „Patery od nowa”, która odbyła się 26 i 27 kwietnia 2024 roku w Oderbergu.
Projekt „Patery od nowa” to wyjątkowe wydarzenie, które połączyło historię i sztukę, prezentując patery tworzone przez artystów z różnych zakładów porcelany, porcelitu i fajansu. Wśród nich znalazły się prace z Zakładów Porcelany i Porcelitu w Chodzieży, Zakładów Porcelitu Stołowego „Pruszków” w Pruszkowie, Zakładów Porcelany i Porcelitu Stołowego „Tułowice”, Olkuskiej Fabryki Naczyń Emaliowanych w Olkuszu, Zakładów Porcelany Stołowej „Wałbrzych”, Zakładów Porcelany Stołowej „Krzysztof” („Wawel”) w Wałbrzychu, Zakładów Porcelany Stołowej „Ćmielów” w Ćmielowie, Zakładów Porcelany „Bogucice” w Katowicach-Bogucicach, Zakładów Porcelany Stołowej „Karolina” w Jaworzynie Śląskiej, Zakładów Fajansu „Włocławek” we Włocławku oraz Zakładów Fajansu „KOŁO” w Kole.
New Look gościł w siedzibie naszego stowarzyszenia. Ten nurt w sztuce użytkowej lat 60 i 70 to fantastyczne i kolorowe patery ścienne, kolorowa ceramika o prostym schematycznym zdobieniu oraz piękna porcelana. Wzornictwo to powraca nie tylko w oryginalnym wydaniu, ale również jest inspiracją dla obecnych producentów ceramiki i porcelany. Moda na patery przetrwała do dziś, a wiele z tych wyrobów wciąż zdobi niemieckie domy. Możemy szczególnie doświadczyć tego, że często pojawiają się one w różnych miejscach oraz antykwariatach w Szczecinie jak i Oderbergu.
Oprócz wystawy, Stowarzyszenie Czas Przestrzeń Tożsamość zorganizowało także bezpłatne prelekcje, zarówno w Szczecinie jak i w Oderbergu, dotyczące nurtu New Look – podczas których zostały zaprezentowane przykładowe patery oraz omówione założenia dizajnu lat 60-70. Odbyły sie również warsztaty artystyczne „Malowana patera”, podczas których mieszkańcy Szczecina i Oderbergu mieli okazję uczestniczyć w procesie twórczym, wykonując własne wzory na paterach. Warsztaty te stały się miejscem intensywnych dyskusji, umożliwiających wymianę doświadczeń i zrozumienie procesu twórczego po obu stronach granicy.