Patron projektu
Projekt realizowany jest pod patronatem Fundacji Totalizatora Sportowego w ramach Programu „Z kobietami patriotkami”.
Cele projektu
Projekt ma na celu popularyzację myśli i postaci Barbary Skargi, wybitnej polskiej filozofki, której wkład w dorobek kulturowy Polski powinien zostać doceniony. Idee i wartości, które Skarga przekazywała w swojej twórczości i dodatkowo uwiarygodniała przykładem życia i własnych postaw, są cennym depozytem, który może przyczynić się do rozwoju moralnego, społecznego i patriotycznego odbiorców.
Poruszane zagadnienia filozoficzne i społeczne, wraz z przykładem życia polskiej myślicielki, mają na celu przekazanie postaw społecznych, obywatelskich i etycznych różnym grupom odbiorców, budującym współczesne społeczeństwo Polski, w celu zawiązania wspólnoty opartej na wartościach.
Produkty projektu
W ramach projektu zostanie opracowana i wydana w nakładzie 200 egzemplarzy publikacja popularno-naukowa, która w przystępny sposób dla osób spoza kręgu akademickiego przybliży postać i myśl Barbary Skargi.
Publikacja będzie zawierała:
- Rys biograficzny Barbary Skargi,
- Zagadnienia filozoficzno-etyczne,
- Tematy społeczne i obywatelskie.
Do publikacji zostaną dołączone scenariusze warsztatów-lekcji jako aneks. Scenariusze będą odpowiadać tematom z podstawy programowej filozofii oraz wiedzy o społeczeństwie, a także mogą posłużyć podmiotom wspierającym osoby w szczególnej sytuacji, np. osoby z niepełnosprawnościami lub migrantów w procesie integracji kulturowej.
Dodatkowo powstanie krótki film o charakterze promocyjno-edukacyjnym, który będzie mógł służyć także jako pomoc dydaktyczna.
Przeprowadzone zostaną testowo trzy prelekcje z użyciem wybranego scenariusza warsztatu wśród grup osób wspieranych przez Stowarzyszenie Czas Przestrzeń Tożsamość (osoby z niepełnosprawnościami oraz z doświadczeniem migracyjnym).
Grupy docelowe
Projekt jest kierowany do szerokiego grona odbiorców, mając na celu popularyzację postaci i myśli Barbary Skargi.
Szczególne grupy docelowe to:
- Młodzież szkół ponadpodstawowych,
- Osoby w szczególnej sytuacji życiowej – dotknięte niepełnosprawnościami lub doświadczeniami migracyjnymi.
Kontakt
Aby otrzymać bezpłatny egzemplarz publikacji, wszystkie zainteresowane osoby (przede wszystkim reprezentujące szkoły, biblioteki, organizacje pozarządowe i inne podmioty kultury oraz wspierające grupy docelowe) proszone są o zgłoszenia:
Michalina Kublicka
tel. 533 020 305
email: michalina.kublicka@cpt.org.pl
Publikacja będzie rozprowadzana w grudniu 2024 roku.
Wszystkie materiały będą również dostępne w wersji elektronicznej do pobrania z naszej strony internetowej.
Okres realizacji projektu
01.10.2024 – 31.12.2024 r.