Anja Müller
Freiheit ist Freiheit in meinem Glauben, die Erziehung meiner Kinder in der Überzeugung für meinen Glauben und dass ich mir im Alltag keine Sorgen machen muss, wegen meinem Glauben Einschränkungen zu erfahren.
Wolność jest wolnością wyznania, wychowywanie moich dzieci w przekonaniu do mojej wiary to, że nie muszę się martwić w codziennym życiu to, że ze względu na moją wiarę napotkam na ograniczenia.
Pomysł na wystawę  powstał gdy w Centrum Kultury Pomerania „Stara Rzeźnia” w lipcu 2019 roku prezentowaliśmy podobny w zamyśle wernisaż pt. „Wolność. Mikrocentrum Europy 2045”. Tamta wystawa przygotowana była wspólnie z Krzysztofem Żurawskim opracowującym wypowiedzi bohaterów, autorem portretów była Andrzej Łazowski.
Obecnie w Koeppenhaus Literaturzentrum Vorpommern prezentowane są 32. portrety: 16. portretów dla strony polskiej i 16. dla niemieckiej – wśród nich są również portrety podwójne. Prezentowane fotografie są w ulubionych przez autora czarnych i białych odcieniach mówiących bardzo wiele o portretowanych osobach.
Teraz na ścianach wiszą same portrety.  Tekst od osób z Polski zebrał wspomniany już Krzysztof Żurawski, po stronie niemieckiej wykonała tą pracę Patrycja Duch. Tłumaczenia na język niemiecki wykonała Heidi Beryt a na polski – Irena Obstawska. Opiekę nad wystawą z ramienia Koeppenhaus sprawuje Kati Mattutat.

Zobacz również